Jak uczyć się języków obcych #2 PIOSENKI

Hi everyone,
Po długiej nieobecności wróciłam w końcu, kontynuując temat uczenia się języków.
W kolejnej notce poświęconej temu zagadnieniu, opowiem Wam, jak szybko i przyjemnie poznać interesujący nas język, lub udoskonalić się w tym, który już znamy.


UCZYĆ SIĘ Z PIOSENEK?! - Wiele osób twierdzi, że z piosenek nie da rady nauczyć się języka. Ja zaś twierdzę - nic bardziej mylnego! Udowodnię Wam, że jest to możliwe

Zacznijmy od początku. Jak już wspominałam w uprzednim poście, od paru lat mam takie małe zamiłowanie do języków, a zrodziło się ono w ten sposób, iż jestem osobą, która lubi wiedzieć, o co chodzi. Na myśli mam to, że kiedy słuchałam, jakiegoś utworu, nienawidziłam nie wiedzieć, o czym śpiewają. Więc sama sobie tłumaczyłam tekst, lub po prostu korzystałam ze stron, takich jak tekstowo.pl i poznawałam zarówno oryginalny tekst, jak i polskie tłumaczenie. W ten sposób, bardzo poszerzyłam swoje słownictwo. Drugim powodem, dla którego tak zagłębiałam się w te teksty było to, że strasznie irytowało mnie, kiedy ktoś śpiewał np. angielską piosenkę, tak jak ją słyszał. Czyli w jego wykonaniu utwór, który miał naprawdę ładny tekst, brzmiał jak by był nucony przez bezzębnego chińczyka, który nigdy nie słyszał o języku angielskimi i przejawiał niesamowite zdolności do tworzenia neologizmów. Może to dziwne, ale zawsze mnie to denerwowało i poprawiałam swoich znajomych. Co przeważnie kończyło się ochrzanem, abym nie ingerowała w ich wykonawstwo. 
Dzięki właśnie angielskimi przebojom, znacznie poprawiłam swoje stopnie na koniec roku. 


Reasumując, hiszpańskiego nauczyłam się głównie przez muzykę, podobnie było z francuskim, którego nie poznałam na tyle dobrze, aby powiedzieć, że go znam. Nie dawno zaczęłam pisać tłumaczenia przeważnie hiszpańskich piosenek, na wyżej wymienioną stronę. Oczywiście wymagało to głębszego poznania gramatyki, czasów, itd.. 
Mam dopiero 15 lat, więc przede mną  jeszcze dużo nauki. Na ten czas, jestem z siebie zadowolona.  

Kilka ostatnich, dodanych przeze mnie tłumaczeń:

A Wy co myślicie na ten temat?     

Komentarze

 1. Bardzo pomocny post, na pewno skorzystam z Twoim rad :)
  Pozdrawiam :)
  https://gloryhaul.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Również jestem zdania, że można się nauczyć języka z piosenek. Ja tak wyszlifowałam swój Angielski. Również wiele nauczyłam się oglądając filmiki na yt, czy też w kinie będąc na Islandii, gdzie do filmów nie ma lektora islandzkiego tylko napisy, więc dokładnie słychać angielskie wypowiedzi :D

  http://himirriam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Również uważam że jest to ciekawy i oczywiście skuteczny sposób na naukę języka obcego. ;)

  https://green0floor0.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej,
  Ja też uważam, że da się języka nauczyć z piosenek. Tłumaczenie tekstów, telewizja, filmy po angielsku przyspieszyły dla mnie znacznie proces nauki tego języka. Oznaczało to swobodny wyjazd do Anglii i studiowanie w tym języku. Oczywiście, piosenki nie są wystarczające by zacząć używać języka płynne.
  Mój chłopak jest Hiszpanem i bardzo kiepskim nauczycielem. Zawsze chciałam nauczyć się hiszpańskiego a do tego teraz również porozumieć się nie tyle z nim co z jego rodzina i znajomymi (Hiszpanie zazwyczaj nie za bardzo śmigają po angielsku :). Tak wiec słuchając jego muzyki podłapałam sporo, a później zaczęłam sama sobie tłumaczyć samodzielnie słowa i struktury. Przez rok przyswoiłam wystarczająco wiedzy, by przeprowadzić swobodna rozmowę. Był to bardzo płynny proces i długi jako, ze nie uczęszczałam na żaden kurs i nie czułam fizycznie nauki jako takiej. Efekt jednakże zaskakujący.
  Oczywiście osłuchanie się z językiem pomaga (codziennie słyszę rozmowy w tym języku i choć nikt ich nie tłumaczy rozumiem coraz więcej i więcej) ale to piosenkom zawdzięczam najwięcej. Polecam maja ulubiona panią Juliete Venegas, i poznany dzięki mojemu chłopakowi Carlos Sadness – teksty są ciekawe, muzyka wpada w ucho, a do tego wyraźna dykcja bardzo pomaga  Od niego się zaczęło. Teraz znam wszystkie piosenki na pamięć :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne Notki