Zrozumieć też warto

Jedno zasadnicze pytanie,
Kto lubi obcojęzyczne piosenki?
No dobra może dwa,
Kto patrzy na to jaki mają tekst?
Chodzi mi o to, czy ktoś próbuje zrozumieć, o czym artysta śpiewa, a nie tylko słucha powierzchownie.


Taka sytuacja : Słyszymy w radiu polska piosenkę, wszyscy rozumiemy słowa. Potrafimy stwierdzić, czy dany utwór się nam podoba.
Sytuacja numer 2 : Słyszymy piosenkę, dajmy na to po angielsku (tak, zdaję sobie sprawę, że większość ludzi podobno zna ten język). Stwierdzamy - podoba nam się, słowa do sobie pasują, ładne brzmienie, wokal, ale o czym jest?


No właśnie... podobna nam się tylko to co słyszymy, a może by tak..
zaznajomić się z przekazem śpiewanego utworu 
Wiem, co prawdopodobnie niektórzy teraz pomyślą..
- "Nie obchodzi mnie, o czym ktoś biadoli, byleby w ucho wpadało"
Cóż, czy tak samo pomyślicie, jeśli chodzi o piosenki, których tekst rozumiemy? Na to pytanie są właściwie dwie odpowiedzi, gdyż mogą być dwie odmienne sytuacje.
Gdy jesteśmy w luźnym towarzystwie słuchamy głupich piosenek, wiem to z autopsji. Nie przejmujemy się wartością i przekazem utworu.
Ale
gdy przebywamy w otoczeniu osób starszych od nas, czy takich, których nie znamy zbyt dobrze, lub przy których nie czujemy się tak swobodnie, bądź wymagających niejakiego szacunku. Czy słuchamy - w najgorszym przypadku nucimy- w ich otoczeniu muzykę, w której co drugie słowo to wulgaryzm. Lub jej tematem przewodnim jest chlanie, imprezowanie, gorszenie, obrażanie itd..
No więc
zastanówmy się teraz jak to jest z tymi piosenkami w innych językach.
Dobrze jest wtedy, kiedy mamy pewność, że ktoś inny jest w takim samym stopniu zaawansowania, jeśli chodzi o znajomość tłumaczenia, jak postać tego żula na memie powyżej.
Ale jeśli ta osoba nas doskonale rozumie, a my śpiewamy jej, że może "blow my whistle". Hmm, ma prawo nie być zadowolona.


Jest jeszcze druga strona tego, że czasem warto znać przekaz, tego co nam się podoba. Pomijając samą ciekawość oczywiście. Rozumiejąc słowa utworu, przybliżamy sobie sytuację artysty, jakby bardziej doceniamy same działo. Jeśli piosenka, jest naprawdę dobra i posiada pewne wartości, myślę, że dobrze by było, abyś je znali.


Na przykład ja, gdy wsłuchuję się w jakąś muzykę, bardzo lubię wiedzieć o czym ona jest, nie wystarczy mi, że ładnie brzmi. Jeśli nie rozumiem jakiejś piosenki, to sobie ją tłumaczę. Są różne stronki umożliwiające nam ich głębsze poznanie, choćby Tekstowo.pl, do którego sama dodaje różne tłumaczenia.
♦♦♦

 Na koniec chciałam zaznaczyć, że ten post nie miał na celu urażenia kogoś, nie jest to też krytyka  Waszego podejścia od muzyki. Zależało mi tylko na tym, aby pokazać Wam, że czasem warto się wsłuchać w obcojęzyczne utwory.
Poznajcie, czym się zachwycacie.

Komentarze

 1. Nie skupiam się aż tak na tekstach piosenek, uważam że tłumaczenie piosenek tez nie do końca się sprawdza bo nieraz nie da sie dosłownie ich przetłumaczyć ;) Choć z drugiej strony warto wiedzieć że dana piosenka jest o lamie w salonie ;)

  Pozdrawiam, http://fashionsmachines.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli jakaś obcojęzyczna piosenka mi się podoba to ją tłumaczę, ponieważ lubię wiedzieć czy jej słowa mają sens czy po prostu jest o niczym.
  http://natalie-forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja także jak poprzedniczka - jesli wpadnie mi jakaś obcojęzyczna piosenka w ucho, wtedy lubię poznać jej tłumacznie :)
  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Generalnie moje podejście do zagranicznych piosenek było na zasadzie wpada w ucho - jest fajna. Jak słuchałam tych piosenek po kilkanaście razy to zaczynalam po malu je spiewac- oczywiście ja spiewalam to co słyszałam - rzadko kiedy moje słowa pokrywały się ze słowami piosenki ;D ale od niedawna to zmieniłam, zaczęłam tłumaczyć teksty piosenek, sprawdzać czy ich treść ma w ogóle jakiś sens czy jest to tylko kilkanaście mało sensownych słów zbitych w piosenkę, zaczęłam po prostu doceniać treść piosenki :D pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)
  https://blogspecjalniedlaciebie.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 5. tekst jest bardzo ważny ;)
  www.thewilmastunes.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam coś takiego ze jak słucham zagranicznej piosenki to potem zawsze w internecie sprawdzam o czym jest . Tak jakurat teraz popularnej piosenki despactio...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zawsze muszę znać tekst piosenki z przetlumaczeniem na Polski inaczej słuchanie danej piosenki nie ma dla mnie komplentnego sensu...np jak wczujesz się w piosenkę jeśli nie znasz jej słów i jej znaczenia? Baz sensu ;) Post na plus bardzo mi się podoba! Pozdrawiam ♡ http://joanna-rita.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 8. ja zwracam uwagę na tekst, który jest równie ważny jak muzyka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najczęściej słucham utworów, których teksty dobrze znam. Najsmutniejszy jest dla mnie widok przedszkolaków, które śpiewają piosenki nie przeznaczone dla małych dziecięcych uszu. Utwory te często są pełne przekleństw.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne Notki